Kövess minket

Bejelentkezés

Ételek: Ehető-e?Az elmúlt hónapokban egyre többet hallani az E-számok, vagyis élelmiszer-adalékanyagok káros hatásairól. Egyesek számos ételadalékot összefüggésbe hoznak a hólyagrákkal, agytumorral, asztmával vagy allergiával, mások ártalmatlannak tartják e vegyületeket. E kaotikus állapot nemcsak hazánkban, hanem az EU tagállamaiban is felfedezhető, hiszen még az Unióban sincs egységes álláspont az E-számokat illetően.

Az élelmiszer adalékanyagok jelentős része természetes, vagy természetes eredetű anyag, melyeknél csak alig merülhet fel egészségkárosító hatás. Kérdőjelek elsősorban a mesterséges és természetazonos adalékok esetében jelenhetnek meg. Ez utóbbiak olcsó és kémiailag stabil anyagok, így használatuk gazdaságos és egyszerű. Az E 100-162-ig terjedő vegyületek a színezékek, amelyek között több mesterséges is jelen van. Az üdítőitalokhoz, szeszes italokhoz, édesipari termékekbe, cukrászati krémekbe, díszítő bevonatokban, fagylaltokban, cukorkákban és – nem utolsó sorban – az év végén nagyobb mennyiségben fogyasztott szalon cukrokban is előfordulhatnak az E 102 (tartrazin), E 104 (kinolinsárga), E 110 (narancssárga S), az E 120 (kárminsav), E 122 (azorubin), E 127 (eritrozin), E 129 (alluravörös AC), E 131 (pantoténkék V), E 133 (brillantkék FCF) és egyéb mesterséges színezékek. Az említett vegyületek éppen a legfőbb „célcsoportra”, a gyermekekre jelenthetnek nagyobb veszélyt.

Gombás-tésztásA tartósítószerek között a vegyi úton előállított benzoesav (E 210) és szorbinsav (E 200) használatos. E két vegyület szörpökben, gyümölcsitalokban, majonézben, salátaöntetekben, tésztafélékban, margarinokban használatos. Kételyek eddig csak a benzoesavval kapcsolatban merültek fel átlagon felüli bevitel esetében.

A számtalan féle emulgeátor, habzás gátló, csomósodásgátló, stabilizátor, savanyúságot szabályozó és egyéb kémiai anyag hatása ma már nehezen követhető. A mesterséges édesítőszerek szintén problémásnak minősülnek az újabb vizsgálatok szerint. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az E-számrendszer kialakulásakor több vegyület esetében eleve ártalmatlanságot feltételeztek, így ezek komolyabb bevizsgálása meg sem történt.

Mindent egybevetve az E-számokról általánosan nem jelenthető ki, hogy károsak tény azonban, hogy nem egyszer helyeztek már tilalmi listára széles körben alkalmazott adalékanyagokat káros hatásuk miatt. Ebből adódóan tanácsos az óvatosság e területen. A javaslatok szerint minden esetben hasznosabb a natúr termékek vásárlása (tej, túró, natúr joghurt stb.), mivel ezekről általában nem vagy alig használnak adalékanyagot. Az ízesített termékek és töltelékes árúk, készételek esetében azonban előfordulhat, hogy esetenként kockázatokat hordozó anyagok is a szervezetbe juthatnak. Némi vigasztalást jelenthet, hogy a jövőben talán ezek is tilalmi listára kerülnek, bár ez jelenleg sovány vigasz.

Tóth Gábor
élelmiszeripari mérnök