Kövess minket

Bejelentkezés

A Vegetáriánus Fesztiválon az elmúlt néhány évben találkozhattak dúlákkal az érdeklődők. Hogy ki is a dúla és kiknek tud segíteni, az a következő rövid cikkből kiderül.

MODULEKi a dúla?
Asszonytársi segítő: ő a dúla.
(doula - görög eredetű szó, jelentése: szolga, szolgálat)

Dúlának tekintjük azokat a személyeket, akik a szülés előtt, alatt vagy után - az egészségügyi ellátórendszert kiegészítve - igény szerinti fizikai, érzelmi és informatív segítséget nyújtanak a szülő nőnek, illetőleg családjának. A múltban természetes volt a nők számára, hogy a családi és szomszédsági körből idősebb és tapasztaltabb, számukra ismerős asszonytársak segítsék őket szülés közben is, akik saját élményeik, tapasztalataik alapján nyújtottak megerősítést. A különböző életszakaszokban jelentkező változások, ünnepi rituális beavatások során és a hétköznapi életben egyaránt fellelhető volt ez a fajta támogatás. Néhány évtizeddel ezelőtt még közösségi esemény volt az élet természetes körforgásának minden egyes mozzanata, az érkezés és a távozás is. A nagycsaládok, megtartó közösségek széthullásával, a rokoni, szomszédsági kapcsolatok gyengülésével és a szülések kórházba helyezésével megszakadt ez az átadási lánc, melynek során az ősi, természetes közösségi tudást és tapasztalatot a generációk egymásra hagyományozták, és a folytonosság fenntartásával nyújtottak nagy jelentőségű társas támaszt egymásnak.

A modern és gépesített kórházakban elveszett a személyesség, és szinte minden csak orvosi szempontból vált értékelhetővé és értelmezhetővé. A huszadik század végétől egyre erőteljesebb társadalmi igény jelentkezik a személyes kapcsolat, az egyénre irányuló kitüntetett figyelem visszaszerzésére. Ezt az igényt elégíti ki a dúla jelenléte a várandósság, a szülés és a gyermekágy idején, gyakran még ezen túl is. Igyekszik megőrizni a születés csodáját, és figyel a természet rendjére, tiszteletére, folytonosságára és a közös felelősségre.

A dúla
• kulcsfontosságú élménynek ismeri el a szülést - születést
• tisztában van a szülés természetével, természetes folyamatával
• képes megérteni és elfogadni az anya érzelmi szükségleteit
• segít az anyának és partnerének a szülési terv elkészítésében és annak minél teljesebb megvalósításában
• a szülés alatt végig a vajúdó ill. szülő nő mellett marad, műszakváltás nélkül,
• érzelmi és fizikai támogatást nyújt
• segít biztosítani az anya (a pár) kényelmét, komfortérzetét
• objektív információnyújtással segít döntések meghozatalában anélkül, hogy saját véleményét az anyára (párra) erőltetné
• elősegíti a vajúdó, a partnere és a kórházi segítők közötti kommunikációt
• kiegészíti a partner és a kórházi segítők által nyújtott gondoskodást

A védőnők, a szülésznők és a szülészorvosok feladata a szülés folyamatának szakmai felügyelete, ellátása, helyzetértékelés, és a szükséges beavatkozások elvégzése. A szülő nőknek azonban szinte állandó, követelő igényük van a várandósság, a vajúdás, a szülés és a gyermekágyas időszak alatt arra is, hogy személyes, személyre szabott érzelmi támaszt kapjanak.

A mai kórházi gyakorlatban a nők ezt az igényüket a szülészorvosokra és a szülésznőkre zúdítják, akik - bár erejükön felül is igyekeznek -, a gyakori újabb és újabb kapcsolatteremtésben, a műszakok változásában folyamatos és kizárólagos támaszt legnagyobb igyekezetük ellenére sem tudnak nyújtani.

Az "apás szülés" bevezetésével az igények kielégítésének jó része a férjekre hárul. Ők azonban – különösen az első gyereküket várók - gyakran tanácstalanok, és tehetetlennek érzik magukat az ismeretlen közegben, az ismeretlen feladathelyzetben, valamint - saját gyerekük születéséről lévén szó - sok esetben ők maguk is támaszra szorulnak.
Mitől lesz gyorsabb, könnyebb és természetesebb a szülés?
A dúlák képzett laikusok, nem egészségügyi feladatot látnak el, hanem tapasztalt segítőként érzelmi, fizikai és informatív támaszt nyújtanak. Kiterjedt kutatások bizonyítják, hogy a dúla jelenlétében zajló szüléskor a szülés körüli komplikációk, beavatkozások szükségessége jelentősen csökken. A jelenlévő apák is jobban, aktívabban bevonódnak a folyamatba. Az anyák elégedettebbek a saját szülésükkel. Könnyebben megy a szoptatás, anyai szerepükben kompetensnek érzik magukat. A gyermekágyi depresszió is ritkábban fordul elő. A szinte hihetetlen eredmények leginkább a folyamatos érzelmi támaszt nyújtó asszonytársi segítők jelenlétének köszönhetők. (Marshall H. Klaus, M.D.: Mothering the Mother; Addison-Wesley Publishing Company 1993)

Magyarországi Dúlák Egyesülete (MODULE)  www.module.hu  tel: 06-30/6-785-783