Kövess minket

Bejelentkezés

Gyógynövények belsőleg

Belsőleg általában a gyógynövényeket tabletta, vizes kivonat vagy tinktúra formájában vihetjük be a szervezetünkbe.

Gyógynövénytabletták
Előnyük, hogy egyszerűen bevehető, pontosan adagolhatók, kevés macerával jár előkészíteni és bevenni.
Hátrányai, hogy lassan szívódnak fel, mivel a szervezetnek le kell bontani a tablettát a gyomorban és a vékonybélben, ki kell lúgoznia szervezetünknek a hatóanyagokat, hiszen szervezetünk csak folyékony állapotban tud bármit is hasznosítani. Mivel a száraz gyógynövények kilúgozódásának hatékonysága eléggé alacsony hatásfokkal működik az emésztőrendszerünkben, ezért csak hosszú távon javasolt a gyógynövény tabletták használata.

Gyógynövények vizes kivonatai
Előnyök, hogy a hatóanyagok, melyek a szervezet működését támogatják már oldott állapotban kerülnek a szervezetünkbe. A folyadékok felszívódásának hatékonysága pedig a legjobb, így már 10-20 percen belül a véráramba jutva a gyógynövények ki tudják fejteni hatásukat. Személyre szabott keverékeket lehet összeállítani megfelelő szakember segítségével. Amennyiben valaki saját magától próbálna keverékeket létrehozni a megfelelő tudás nélkül, akkor sem tud nagy bajt okozni magának, legfeljebb nem arra hat majd a keverék, amire szeretné, és nem gyógyul a problémája. A kereskedelemben kapható gyógynövényekkel ennél nagyobb bajt nem okozhatunk magunknak.

Hátrányok: általában a gyógynövényeknek nincs különösebben jó ízük. Nem lehet cukorral, mézzel, citromlével és egyéb ízjavítókkal kiegészíteni őket. Elkészítésük macerás, legalább naponta 20 perc, és ezt sokan nem vállalják fel.

A vizes kivonatokat általában forrázat vagy főzet formájában használhatjuk, elkészítésük a következő:

Forrázat
Á
ltalában lágy növényi részek kilúgozására használjuk, és illóolajban gazdag növényi részeknél (virágok, levelek, magok megőrölve, virágos ágvégek).
A forrázat készítése: 2 dl vizet felforralunk és 1 púpos teáskanálnyi teakeveréket leöntünk vele, 10-15 percre lefedve állni hagyjuk, utána szűrjük le és langyosan elfogyasztjuk.

Főzet
Főzetet általában olyan növényi részek előkészítésénél használunk, mint a kérgek, gyökerek melyek felpuhításához több idő szükséges, vagy éppen olyan hatóanyagokat akarunk kivonni a növényből, melyek forrázással csak csekély mennyiségben jönnének elő. Ilyen anyag a kovasav, melyet többek között a zsurló, tüdőfű és csarabfű tartalmaz. A kovasavat a tüdő és a vese szöveteinek regenerálódásához használjuk.

Főzet készítése: 3 dl vizet felteszünk a tűzre, amikor forrni kezd beleteszünk 1 púpos teáskanál gyógy-növénykeveréket, és 5 percig lassú tűzőn főzzük, majd leveszünk a tűzről és 10-15 percnyi állás után leszűrjük, végül langyosan elfogyasztjuk.

Főzni vagy forrázni?
Vannak olyan keverékek, amelyben megtalálhatók olyan növények, amiket főzetként kell elkészíteni és vannak olyanok, amit csak egyszerűen forrázni kell. Ezt a problémát kétféle módon oldhatjuk meg.
Az egyik, hogy a főzethez szükséges növényeket minél kisebb szemcséjűre megőröljük: így már egy egyszerű forrázással is ki tudjuk vonni a hatóanyagokat.
A másik módszer az, hogy először elkészítjük a főzetet azokból a növényekből, melyek a kérget vagy gyökeret tartalmaznak, és ezzel a főzettel forrázzuk le a többi gyógynövényt, 10-15 perc múlva pedig együtt leszűrjük őket.

Nagy Péter
egészségügyi tanácsadó
http://tanacsok.atw.hu