Kövess minket

Bejelentkezés

Szomorú és megrázó lesz, amiket most olvasni fogsz. Leírni sem éppen szilveszteri buli. De ha tudunk róla, tehetünk ellene. Dönthetünk arról, hogy támogatjuk, vagy elutasítjuk. A modern embernek lehetősége van választani. Ne dugjuk a fejünket a homokba! Éljünk vele!

 

A tehén, akárcsak az ember vagy bármely más emlős, akkor termel tejet, ha gyermeke születik. A tejipar alapja tehát az, hogy a tehén szüljön. A megtermékenyítést bikák helyett inszeminációval végzik. Amikor a borjú a világra jön, 1-2 napon belül elveszik az anyjától. A tehenek ilyenkor bőgnek vagy agresszívvá válnak. Ellenkeznek, de semmi esélyük. A borjakat többségében levágni viszik, kis százalékukból teheneket nevelnek. Ha az anyjuk mellett hagynák a borjakat, azok nem csak „elinnák az emberek elől” a tejet, hanem szabályoznák a tejtermelést is. Az embereknek viszont arra van szükségük, hogy a tehén természetellenesen sok tejet termeljen. Emiatt elterjedt gyakorlat az is, hogy fűfélék helyett szójával etetik őket, aminek a legnagyobb a fehérje tartalma a növények között. Ezeknek az állatoknak a bélrendszere ettől folyamatos gyulladásban van, hiszen az ő bélrendszerük a fűfélék emésztésére alakult ki. A tehenet fejőgépre kapcsolják. A gép arra van programozva, hogy naponta adott alkalommal adott ideig fejjen. Ha épp nincs tej vagy sebes a tőgy, azt nem érzékeli, folytatja a fejést. Az unióban ezért szabályozzák a tej genny és vér tartalmának lehetséges mértékét. Tehát csak egy bizonyos mennyiségű vér és genny lehet a tejben, amit megiszol. (Arról szó sincs, hogy nem lehet benne.) A teheneket vemhességük ideje alatt is fejik. Ez hatalmas fizikai megterhelés, s az amúgy 15-20 évig élő szarvasmarha így 4-5 évesen kerül a vágóhídra, mert körülbelül ennyi ideig bír a teste non-stop tejet termelni.
A tejtermelést és a húsipart nem igazán lehet szétválasztani. Egyrészt mert mindkettő a vágóhidakat és a bőripari cégeket látja el „nyersanyaggal”. Másrészt mindkettő azon a nézeten alapszik, hogy az embernek, mint felsőbbrendű lényeg joga van saját igényei szerint használni a nála gyengébb és magukat megvédeni képtelen állatokat.
Sokan hiszik, hogy ha biotejet vesznek, azzal olyan állattartást támogatnak, ahol a boci az anyja mellett nőhet fel, mezőn legelnek egész nap és esténként egy kedves hölgy két kezével megfeji a teheneket. Ez egészen biztosan nincs így. A boci sehol nem maradhat az anyja mellett és mindenütt géppel fejnek. Végül pedig mindet pontosan ugyanolyan kegyetlenséggel ölik meg. Egészen egyszerűen azért, mert az állatokat arra használják, hogy profitot termeljenek. Ez egy biznisz. Semmi köze az állatok szeretetéhez.
***
„Az még egy dolog, hogy valaki nem eszik húst. Na de hogy semmi állati eredetűt?? Akkor honnan szedi a fehérjét??”
Erre a gyakran feltett kérdésre a válasz igen egyszerű: növényekből. Közkeletű tévhit, hogy a fehérje forrása a hús vagy tej. Fehérjék, azaz aminosavak építenek fel minden élőlényt, tehát a növényekben is ott vannak ugyanazok az esszenciális aminosavak, amik a húsban, tejben. Példának okáért a hegyi gorilla sem abból a pár kukacból építi fel hatalmas izmos testét, amit az elfogyasztott gyümölcsökben talál. Hanem 99%-ban növényekből, melyek a tévhittel ellentétben bőséges és egészséges fehérje források.
Az egészségünk megőrzése tehát semmiképpen nem ok az állati eredetű termékek fogyasztására. Szabad, tudatos, gondolkodó lényként dönthetünk úgy, hogy nem támogatjuk az állatok ipari használatát, mivel érző lények és nem tárgyak.
Bonifert Anna
www.boldogvegan.blosgpot.com